درباره هنرمندان

بیوگرافی استاد ملیح ناصری:

استاد ملیح ناصری طراحی کتاب  "مکتب اسلیمی " که به مدت چهار سال به طول انجامیده عهده دار شدند و جلد دوم این کتاب بمدت دوازده  سال با عشق و علاقه استاد و فارق از هرگونه فکر اقتصادی که شامل طرح های دشوارتری بود توسط ایشان به طول انجامید.

 

استاد با عشق و فارق از هرگونه خستگی شروع به قلم گیری این کتاب کرد. جناب استاد اسلامیان که از پیشکسوتشان هنر تذهیب و استاد ایشان بودند مطالبی را برای این کتاب نوشتند که مفتخرند در این کتاب بعنوان تبریک به چاپ رسد.  استاد ملیح ناصری ده سال و چهار ماه شاگرد  استاد اسلامی بوده و طراحی تذهیب را در زمنیه های مختلفی فرا گرفته اند. و از ایشان فراوان اموخته اند تا طراحی ها و  تذهیب ها  را در زمینه‌های مختلف به زیباترین شکل انجام دهند.  

استاد  ناصری از قول استاد اسلامی یاد میکنند که " چنان باید تذهیب کار هنرمندی باشی که آنچه را خلق میکنی زیبا و غیر قابل تکرار باشد ".

بر اساس سفارش استاد ایشان برای داشتن توانایی درهنر تذهیب نیاز به فراگیری ریاضیات نیز داشتند و در این نقطه علم و هنر به هم رسیدند. استاد ملیح ناصری دارای درجه اول هنری ( دکترای هنری) و نیز تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه هنرهای دراماتیک در  ایران گذراندند و در دوران تحصیل مورد تقدیر استاد خسرو قرار گرفتند که برای کار در رشته دانشگاهیشان P.S نویسی تشویق میشدند.

 

اما از آنجا که عشق و علاقه به تذهیب اندکی قوی تر بود کار خود را در این بخش از دنیای گسترده هنر با نظارت و تاکید استاد اسلامیان ادامه دادند و البته در این میانه از فعالیت در رشته هایی مانند  خوشنویسی، نقاشی روی چینی، جواهر سازی، سنگ تراشی گرانبها، کاشیکاری، خاتم کاری و منبت با چوب را نیز آموختند و با اساتیدی چون  استاد زابلی و استاد میرطیبی برای آموزش منبت با چوب معمولی کار کردند ، منبت ظریف کار را با استاد جمشید حسین پور آموختند،، بابت هنر معرق با استاد ویزایی ‌کار کرده و هنر قلمزنی روی مس و نقره را از استاد نامجو و استاد فینانسیان فراگرفتند.

 

استاد ملیح ناصری اکنون هنر کاشی کاری هفت رنگ را نیز در کنار دیگر فعالیتهای هنریشان انجام می دهند. و در این حوزه کلاسهای آموزشی  دارند و نیز کلاس تذهیب هم برگزار میکنند.

ایشان با موسسه فرهنگ و هنر کار کردند و در خدمت مجموعه هنری شان توسط استاد اسلامی بودند

 

ایشان نمایشگاه های انفرادی زیادی را در نقاط مختلفی از دنیا مانند دبی، ابوظبی، آنکارا، قونیه، ازمیر، هلند، مسکو، مکزیکوسیتی و  فرانسه برگزار کردند ولی صرفاً برای بازدید عموم بود و هیچ کدام از آثار را برای فروش نگذاشتند و این درخواست ها برای حضور ایشان همچنان ادامه دارد.

در حال حاضر نیز در گالری شخصی خودشان در محله تجریش تهران مشغول به هنرآفرینی  مشغول هستند.

تابلوهای سما استاد را در این صفحه بیابید

تابلوهای تذهیب استاد را در این صفحه بیابید